19 Mayıs Aydınlığı

Çarşamba, Mayıs 14th, 2008 Posted in Diğer | Yorum Yok »

Ses oldu vatan rüzgârında umut Anadolu’ya oylum oylum çöreklendi Acımasızlık, umarsızlık kara kara bulut Mustafa Kemal aydınlığında bir bir tükendi. Derinden inlemeyle uyandı toprak Yurt üstüne uğultusunun yayıldığı Kuvay-ı Milliye gücü bayrak bayrak Sardı ülkeyi 19 Mayıs aydınlığı. Özgürlük ve bağımsızlık üstüne Atatürkçe yazılan destandır Yürek yürek karanlık düne. Köy okulundaki ...

GAZİ MUSTAFA KEMAL PAŞA

Çarşamba, Mayıs 7th, 2008 Posted in Diğer | Yorum Yok »

Ben o yılların macerasından geldim. Barut, toz ve ihtilaldi hepten. Dolaklı hilal bıyıklı süvarilerle, Hüzünlü marşlar söyleyerekten Bir davul zurna, bir üçlü, bir bayrak. Saf çelik kılıçlar ata yadigarı Yorgun söğütler, mahzun yollar, kağnılar Göğsü tekmil döğmeli bir zabitin ardından Bir yıldızlı tan yerine at sürerekten.

O GELİYOR

Pazartesi, Mayıs 5th, 2008 Posted in Diğer | Yorum Yok »

Yıl 1919 Mayısın on dokuzu Ufukta duran gemi gitgide yaklaşıyor. Sanki harlı bir ateş Yakıyor ruhumuzu. Beklemek üzüntüsü her gönülde taşıyor. Üzülmemek elde mi; Hız yüklü, inan yüklü, umut yüklü bu gemi O umut yayıldıkça ruhlara sıcak sıcak, O hız, doldukça damarlara kan gibi, Gizli gizli inleyen her yürek canlanacak, Ateş ...

MUSTAFA KEMAL’İ DÜŞÜNÜYORUM

Pazar, Mayıs 4th, 2008 Posted in Ümit Yaşar OĞUZCAN | Yorum Yok »

Mustafa Kemal’i düşünüyorum; Yeleleri alevden al bir ata binmiş; Aşıyor yüce dağları, engin denizleri, Altın saçları dalgalanıyor rüzgarda, Işıl ışıl yanıyor mavi gözleri. Mustafa Kemal'i düşünüyorum; Yanmış, yıkılmış savaş meydanlarında, Destanlar yaratıyor cihanın görmediği, Arkasından dağ dağ ordular geliyor Her askeri Mustafa Kemal gibi.

MUSTAFA KEMAL’IN GÖK YAZILARI

Cumartesi, Kasım 10th, 2007 Posted in Fazıl Hüsnü DAĞLARCA | Yorum Yok »

Ben Mustafa Kemal, elimde tebeşir, Kocaman, Mavicek bebelerin, ak kızların, Taş ninelerin, çatal dedelerin gözleri, kocaman, Bir 1O Kasım gecesi Yazıyorum ateşten çağrımı karşınıza: -Ey Türk gençliği... Ben Mustafa Kemal, doyamadım haykırmaya, Şimdi destan ellerimle yazıyorum, Yeşiline suyun, Kuşun, Yelin, Yaprağın: "Ne Mutlu Türküm Diyene."

Copyright © 2010 · All Rights Reserved · Şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya varislerine aittir.